17 nya svenska mästare

Så var SM 2018 i Lomma avslutat och 18 nya svenska mästare har korats. Så här gick det;

 

-45 Damer

Camilla Danielsson, Odenplan Fightgym idrottsförening – Annemai Palacios, El Condor Muay Thai IF

Vinnare: Camilla Danielsson 3-0

-48 Damer

Sandra Godvik, Djurgårdens IF Kampsportsförening – Sofia Holmer, Odenplan Fightgym IF

Vinnare: Sandra Godvik 3-0

51 Damer

Tove Brodin, Fighter Muay Thai Förening – Josefin Knutsson, Allstars Kampsportsförening

Vinnare: Josefin Knutsson RET -4

-54 Damer

Sofia Olofsson, Odenplan Fightgym IF – Anna Höglund, Slagskeppet Muay Thai

Vinnare: Sofia Olofsson R.S.C – Outclass

-57 Damer

Patricia Axling, Odenplan Fightgym IF – Evelina Wikner, Fighter Muay Thai Förening

Vinnare: Patricia Axling 2-1

-60 Damer

Isa Tidblad Keskikangas, TIP Muay Thai IF – Ewin Ates, Öresunds Muay Thai Camp IF

Vinnare: Isa Tidblad Keskikangas 2-1

-63,5 Damer

Erica Björnestrand, Öresunds Muay Thai Camp IF – Mette Andersson, Varbergs Thaiboxningsklubb

Vinnare: Erica Björnestrand 3-0

-67 Damer

Sara Matsson. 5-star Muay Thai IF – Mikaela Persson, Göteborgs Muay Thai IF

Vinnare: Sara Matsson 3-0

-71 Damer

Angela Mamic, Öresund Muay Thai Camp IF – Pernilla Palm, Real Fighter Sällskap

Vinnare: Angela Mamic 2-1

 

-57 Herrar

Johan Nörgaard, South Side Muay Thai IF – Jonathan Åman, Tullinge Muay Thai

Vinnare: Jonathan Åman – K.O – B (Body)

-60 Herrar

Hamza Bougamza, Allstars Kampsportsförening – Filip Waldt, Göteborgs Muay Thai IF

Vinnare: Filip Waldt 3-0

-63,5 Herrar

Mathias Jonsson, Tullinge Muay Thai Thaiboxningsförening – Peter Rispling, South Side Muay Thai IF

Vinnare:  Mathias Jonsson 3-0

-67 Herrar

Kenny Hong, Anderstorps Kick och Thaiboxningsklubb – Nils Olsson, Arvika Boxing Camp IF

Vinnare: Nils Olsson 3-0

-71 Herrar
Adel Ekvall, Halmstad Muay Thai IF – Andalla Habib, Allstars Kampsportsförening

Vinnare: Adel Ekvall R.S.C – CCt.L

-75 Herrar

Marcus Sundin Liljedorff. Halmstad Muay Thai IF – Otman Boujrad, Fighter Muay Thai Förening

Vinnare: Marcus Sundin Liljedorff 2-1

-81 Herrar

Johan Andersson, Öresund Muay Thai Camp IF – Constantino Nangas, Allstars Kampsportsförening

Vinnare: Constantino Nangas 3-0

-86 Herrar

Andreas Gardasevic,  Halmstad Muay Thai – Isak Tens, Allstars Kampsportsförening

Vinnare: Andreas Gardasevic 3-0

2018-02-26T14:17:29+00:00februari 26th, 2018|

Leave A Comment