Ännu en dag full av kvalmatcher är till ända. Alla har verkligen stridit hårt för att nå final i sina viktklasser. Strongt jobbat och grattis till er som tagit er vidare till morgondagens finalpass!

 

Här är dagens resultat:

 

F -51kg            Johanna Rydberg vs. Therese Gunnarsson

Vinnare: Therese Gunnarsson 2-1

 

F -51kg            Sofia Mattsson vs. Therese Snell

Vinnare: Therese Snell 3-0

 

F -60kg            Lina Langley vs. Sandra Bengtsson

Vinnare: Sandra Bengtsson 3-0

 

F -60kg            Emma Thyni vs. Patricia Axling

Vinnare: Emma Thyni 3-0

 

F -63,5kg         Olivia Carlsson vs. Zina Djelassi

Vinnare: Zina Djelassi  RET

 

F -67kg            Isa Tidblad Keskikangas vs. Beata Malecki

Vinnare: Isa Tidblad Keskikangas RSC Out Class

 

M -57kg           Jaffar Al-Qashaami vs. Jonathan Åman

Vinnare: Jaffar Al-Qashaami 3-0

 

M -60kg           Hamza Bougmza vs. Amnart Lindholm

Vinnare: Hamza Bougmza RSC CCt.l

 

M -60kg           Rafaat Al-Maliki vs. Filiph Waldt

Vinnare: Rafaat Al-Maliki 3-0

 

M -63,5kg        Peter Gelius vs.Kim Falk

Vinnare: Kim Falk RSC Body

 

F -57kg            Jennie Eriksson vs. Evelina Wikner

Vinnare: Evelina Wikner RET

 

F -57kg            Elin Öberg vs. Dalia Ali

Vinnare: Dalia Ali 3-0

 

M -67kg           Viktor Gustafsson vs. Mathias Jonsson

Vinnare: Viktor Gustafsson WO

 

M -67kg           Fredrik Björnander vs. Jonas Berglund

Vinnare: Fredrik Björnander 3-0

 

M -71kg           Max Ramqvist vs. Magnus Andersson

Vinnare: Magnus Andersson 2-1

 

M -71kg           Tobias Jansson vs. Arian Behrami

Vinnare: Arian Behrami 2-1

 

M -75kg           Alex Tobiasson Harris vs. Burim Rama

Vinnare: Alex Tobiasson Harris RSC CCt.l

 

M -75kg           Marcus Liljedorff vs. Alexander Glemme

Vinnare: Alexander Glemme 2-1

 

M -81kg           Mattias Larsson vs. Lambert Rutaganda

Vinnare: Lambert Rutaganda 3-0

 

M -81kg           Youssef Issa vs. Kim Dahlgren

Vinnare: Youssef Issa RSC Injury

 

M -86kg           Pedro Piñones-Arce vs. Patrik Nilsson

Vinnare: Patrik Nilsson RET

 

M -86kg           Erik Berglund vs. David Abrahamsson

Vinnare: Erik Berglund RSC Head

 

/Lena Olsson, Tävlingsrådet