Resultat SM och JSM 2020

I dagarna tre har Muaythai-Sveriges ögon varit riktade mot ringen i Halmstad Arena.

Årets SM bjöd på många bra matcher och hög kvalitet. Flera av matcherna var i toppklass men en som verkligen fångade publiken var herrar i -57kg mellan Nicholas Bryant och Jesper Dieber där Nicholas på förhand var en förväntad vinnare men fick ordentligt motstånd av en 18-årig Jesper som vi säkert kommer att få se mer av i framtiden.

  • Totalt genomfördes 75 matcher.
  • 27 Svenska Junior- och Seniormästare korades.
  • 23 olika klubbar hade en eller fler representanter i SM-final och Halmstad Muay Thai blev ”bästa klubb” med 4 guld och 2 silver.
  • Finaldagen sågs av >700 personer live och ännu fler genom stream, både i Sverige men även utanför landetsgränser bl.a. tack vare IFMA.

Från Förbundets sida tackar vi Halmstad muaythai för ett välarrangerat SM!
Arrangemanget gick väldigt smidigt, allt från information och invägning till genomförande av matcherna, inga onödiga väntetider eller avbrott.
Det märks att Halmstad muaythai är en van arrangör och att klubbmedlemmarna ställer upp helhjärtat. Vi vill även tacka alla deltagande atleter, coacher, läkare, domare, funktionärer och publik för ett underbart SM 2020!

Här finner ni resultaten av Svenska mästerskapen 2020 för seniorer och juniorer:

Senior Dam

48 kg Johanna Persson, Gävle Stand-Up Fighting Camp IF Jessica Pettersson, Odenplan Fightgym IF RSC INJURY R3
51 kg Josefine Lindgren Knutsson, Allstars Kampsports förening Lauren Kertesz, Malmö Muay Thai IF 3-0
54 kg Sofia Olofsson, Odenplan Fightgym IF Maria Ruul, Fighter Centre IF RSC OUT CLASS R2
57 kg Patricia Axling, Odenplan Fightgym IF Livia Malmborg Nygaard, Malmö Muay Thai IF 2-1
60 kg Ewin Ates, Öresund Muay Thai Camp IF Sara Matsson, Karlstad Muay Thai IF 3-0
63,5 kg Erica Björnestrand, Öresund Muay Thai Camp IF Emma Öhlund, South Side Muay Thai IF RSC INJURY
67 kg Emma Stonegård Abrahamsson, TIP Muay Thai IF Joanna Steffansson, Öresund Muay Thai Camp IF 3-0
71 kg Angela Mamic, Öresund Muay Thai Camp IF Sofia Junttila, Leksand Muaythai Thaiboxningsförening 3-0

Senior Herr

57 kg Nicholas Bryant, Göteborg Muay Thai IF Jesper Deiber, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening 3-0
60 kg Sam Ghoroghi, Fighter Centre IF Alireza Mehrvash, BK Slagskeppet Muay Thai 3-0
63,5 kg Linus Bylander, Föreningen Fightgym Borås Peter Rispling, South Side Muay Thai IF WO
67 kg Kenny Hong, Halmstad Muay Thai Mathias Carlsson, IF Ironman Fighting Academy Norrköping 3-0
71 kg Jonathan Larsson, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening Emil Flystam, Halmstad Muay Thai IF 2-1
75 kg Mustafa Aboutaka, Helsingborg Muay Thai IF Anton Sjöqvist, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening RSC CCTL R5
81 kg Marcus Sundin Liljedorff, Halmstad Muay Thai IF Kim Norén, South Side Muay Thai IF RSC CCTL R2
86 kg Anton Wall, Halmstad Muay Thai IF Hamed Rezai, Malmö Muay Thai IF RET R4
91 kg Arvid Jacobsson, TIP Muay Thai IF George Karam, Varbergs Thaiboxningsklubb WO
+ 91 kg Joacim Njie, TIP Muay Thai IF Douglas Hammar, BK Slagskeppet Muay Thai KO R4

Junior Dam

51 kg Alexia Olsen, Stockholm Kickboxningsklubb Emily Thomsson, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening RSC CCTL R3
54 kg Moa Carlsson, Halmstad Muay Thai IF Vanessa Romanowski, Allstars Kampsportsförening 3-0
57 kg Olivia Paaso Göransson, Varbergs Thaiboxningsklubb Astrid Vikgren, Lion Crown Muay Thai IF 3-0

Junior Herr

57 kg Otto Mårdstrand, Varbergs Thaiboxningsklubb Anas Mohamed, Trollhättans Elite Thaiboxing IF 2-1
60 kg Philipp Alsaksak, Allstars Kampsportsförening Nils Mattsson, South Side Muay Thai IF RSC CCTL R3
63,5 kg Amir El- Dakkak, Malmö Muay Thai IF Theo Rubinstein, Stockholms Kickboxningsklubb 3-0
67 kg Alan Horak, IF Svea Muay Thai/Kickboxning Alexander Varga, Halmstad Muay Thai IF 3-0
71 kg Oliver Alkhouri, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening Erik Calissendorff, BK Slagskeppet Muay Thai 3-0
75 kg Sixten Larsson, Föreningen Fightgym Borås Oskar Alkhouri, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening 3-0